İsviçre Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat etmeden önce İsviçre vize işlemleriuygulamalarını yapmaları gerekmektedir. İsviçre, Schengen üyesi ülkeler içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle kısa süreli İsviçre vizesi aynı zamanda Schengen vizesi olarak da geçmektedir. Böylece İsviçre vizesi üzerinden Schengen vizesi alan kişiler aynı zamanda diğer Schengen üyesi olan ülkelere de seyahat etme hakları elde ederler. Ancak Schengen vizesini İsviçre konsolosluğundan alan kişiler ilk seyahatlerini İsviçre’ye gerçekleştirmek zorundadırlar. Bunun dışında Türkiye cumhuriyeti vatandaşları içerisinde diplomatik pasaporta sahip olan kişiler ile gri, yeşil pasaportlara sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının İsviçre vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur, muaf tutulmuşlardır. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak olan seyahatler için geçerlidir. Aksi takdirde bu pasaportlara sahip kişilerin 90 günü aşan seyahatlerinde İsviçre vizesi başvurularında bulunmaları zorunludur.

İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre vize başvurusu yapmak isteyen kişiler eğer kısa süreli İsviçre vizesi (Schengen vizesi) almak istiyorlarsa İsviçre konsolosluğu ya da İsviçre büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile vize başvurularını yapabilirler. Ancak kişiler uzun süreli vize başvurularında bulunmak istiyorlarsa doğrudan şahsi olarak vize başvurularını İsviçre konsolosluğuna ya da İsviçre büyükelçiliğine yapabilirler.

İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre vize işlemlerinde bulunacak olan kişiler kendi seyahat amaçlarına göre İsviçre vize türlerinden birine müracaat etmek zorundadırlar. Her bir İsviçre vize türü kendi içerisinde kişilerden farklı evraklar talep edebilmektedir. Ayrıca kişiler İsviçre vize işlemleri’ni yaparken pasaportların konsolosluk kriterlerini karşılaması gerekir. Pasaportların son on yıl içerisinde alınmış ya da yenilenmiş olması şarttır. Pasaportların içerisinde en az iki boş sayfanın da olması zorunludur. Kişilerin pasaportlarının seyahatlerinden sonra bile en az altı ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir. İsviçre vize başvurusu yapacak olan kişilerin İsviçre vize başvuru formlarını eksiksiz bir şekilde doldurup evraklar içerisinde teslim etmesi gerekir. Ayrıca İsviçre vize başvuru formu içerisinde yer alacak olan bilgiler ile İsviçre vize başvurusunda teslim edilecek evraklar içerisinde yer alan bilgilerin tutarlı olması son derece önemlidir. Aksi takdirde uyuşmayan bilgiler ile kişilerin İsviçre vize başvuruları onaylanmaz, reddedilir.

İsviçre Vize Merkezi

İsviçre vize merkezi İsviçre konsolosluğu ve İsviçre büyükelçiliğidir ve onların yetkilendirdiği vize danışmanlık firmalarıdır. İsviçre vize başvurusu sonuçlarını açıklama yetkisi ise her zaman İsviçre büyükelçiliği ve İsviçre konsolosluğundadır. Ayrıca İsviçre vize başvurusu sonuçları 5 ile 7 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Bu süreler konsolosluğun yoğun olduğu zamanlar 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.