Almanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Sizler de herhangi bir problemle karşılaşmadan Almanya vizesine sahip olabilmek ve seyahatlerinizi sorunsuzca gerçekleştirebilmek için vize merkezleri ile görüşebilirsiniz. İşini profesyonelce yapan ve tecrübeli bir şekilde hizmet vermeye devam eden adresler üzerinden hangi aşamaların sürdürüleceğine dair detaylı bilgileri alabilirsiniz. Aynı zamanda vize türlerine göre ücretlerin ve dosyada bulunması gereken güncel evrakların da bilgisine ulaşmış olacaksınız.

Almanya vizesi almak isteyenlerin takip etmesi gereken işlem basamakları şu şekildedir:

l Vize merkezleriyle iletişime geçerek Almanya vize başvurusundan sorumlu olan danışmanlarla görüşebilirsiniz. Sizlerden istenen evraklara ilişkin listeyi mail üzerinden talep edebilirsiniz. Sizlere aktaracakları bilgilerden yola çıkarak başvurularınızın kusursuz olması için dosyalarınızda herhangi bir eksikliğin olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

l Danışmanlık hizmetlerini sunan vize merkezlerinin dosyalarınızı hazırlamanız konusunda yardımcı olacağını görebileceksiniz. Dosyalarınızın tamamlanmasının ardından ulaştırabileceğiniz adresler belirtilecektir. Kargo yoluyla veya yüz yüze evraklarınızı teslim edebilir ve randevuların oluşturulmasıyla ilgili olarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

l Schengen vizesi kapsamında daha önce vize başvurusunda bulunan kişilerden biyometrik veri ibrazı talep edilmemektedir. Ancak son 5 yılda böyle bir işlemin gerçekleştirilmemiş olması halinde, biyometrik veri ibrazı için şahsen bulunmanız istenecektir.

l Biyometrik veri ibrazında bulunmanızın zorunlu olmadığı durumlarda ise şahsen gitmeden, vize merkezleriniz aracılığıyla başvuruların gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Başvuruların resmi tatil günlerine denk gelmesi halinde onay süreleri uzayabilmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak en uygun tarihlerde başvuruları gerçekleştirebilirsiniz.

l Başvurularınızın onaylanması halinde pasaportların teslim alınarak tarafınıza gönderimi yine vize merkezleriniz tarafından yapılacaktır. Yaklaşık 7-15 iş günü içerisinde olumlu sonuçlanan başvurularınızın ardından seyahat türünüze göre sahip olacağınız vizelerinizle yapacağınız seyahatlerde süreleri aşmamaya özen göstermelisiniz.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya seyahatlerinizi gerçekleştirebilmek için ilk adım pasaport sahibi olmanızdır. Aynı zamanda pasaportlarınızda bulunması gereken özelliklere sahip olmanız da önemlidir. Boş sayfaların bulunması, yıpranmamış ve yeni olması, 10 yıldan daha yeni sürede sahip olunması gibi şartlara uygun olmanız halinde pasaportlarınızı Almanya vizesini almak için kullanabilirsiniz. Almanya vizesi alabilmek için başvurularda önemli olan diğer bir husus ise seyahat türünüzü net olarak belirtmenizdir. Buna göre belirlenecek olan sürelerde seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak seyahatiniz boyunca maddi yeterliliğinizin olduğunu kanıtlamanız istenecektir. Mesleki durumlarınıza, maaşınıza ve banka hesap hareketlerinize ilişkin istenen evrakları sunmanız zorunlu olacaktır.

Seyahat türlerine, başvuru sahibinin yaşına ve mesleğine göre istenebilecek ek evrak listeleri de başvurunuzu yapacak olan vize ofisleri tarafından bildirilecektir. Görevinizin kamuda olması, esnaf veya çalışan olmanız, işveren ya da ev hanımı olarak başvuru yapmanız, öğrenci ya da çalışmayan olmanız durumlarında da sponsorluğa ilişkin çeşitli belgelerin istenmesi olasılıklar dahilindedir.

Evraklarınızın hatasız bir şekilde alınabilmesi için profesyonel destekleri sunan ofisleri arayabilirsiniz. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezleri üzerinden başvurularınızı yapabilir ve böylelikle herhangi bir hataya yer vermeden işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Tüm sorularınıza yanıt bulmanızı sağlayacak olan bu adreslerin evraklarınızın son durumlarına ilişkin takipleri gerçekleştirebileceklerini aktarmaktayız. Tecrübeli kadroya sahip olan vize başvuru merkezleriniz randevuları sizin yerinize oluşturacaktır. Ayrıca başvuru formunda herhangi bir eksik veya hatalı bilginin yer almaması için sizleri yönlendirecektir. Almanya vize başvurularınızı başlatmadan önce gerekli bilgileri alabilmek için mutlaka iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Buna göre hazırlamanız gereken evraklardan bazıları şu şekildedir:

l Pasaportların uygun özelliklerde olması,

l Başvuru formunun online olarak hazırlanması,

l 18 yaşından küçükler için muvafakatname alınması,

l Biyometrik veri ve kimlik fotokopisi ibrazı,

l Seyahat sağlık sigortası ve vize ücreti

l Rezervasyon bilgileri ve konaklamaya ait belgeler,

l Mesleki belgeler ve banka hesap dökümü ile bordrolardır.

Almanya Vize çeşitleri Nelerdir?

Almanya vize çeşitlerini incelediğinizde sürelerine göre iki gruba ayrıldığını görebilirsiniz. Seyahatlerinizi 90 günden daha kısa sürede tamamlamak istediğinizde kısa süreli Almanya vizesi için başvuru yapmanız gerekecektir. Ancak 90 günden uzun sürecek seyahatlerinizde ise uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Almanya seyahatlerinizi eğitim, sağlık, staj veya evlilik kapsamında gerçekleştirmek istediğinizde uzun süreli vize başvurularında bulunmanız istenecektir.

Vize türlerini belirlerken önceliğiniz seyahat amaçlarınız olmalıdır. Başvuru esnasında belirteceğiniz seyahat amaçlarınızın dışında davranışların, sonraki başvurularınızı olumsuz etkileyebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle;

l Almanya gezileriniz için ve tatil gibi amaçlarla turistik vize başvurusunda,

l Ailenizden, yakınlarınızdan ve arkadaşlarınızdan bir kişiyi ziyaret etmek istediğinizde Aile-Arkadaş Ziyaret vizesi başvurusunda,

l İşiniz gereği çeşitli fuar etkinliklerine katılmak ya da ticari görüşmeleri sürdürmek için Almanya Ticari vize başvurusunda,

l Sportif, kültür amaçlı ya da eğitiminiz için çeşitli etkinliklere dahil olabilmek için Almanya vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

l Almanya üzerinden farklı bir ülkeye geçiş yapmak istediğinizde ise sizler için uygun olacak vize türü Almanya Transit vizesi olacaktır.

Vize başvurularınızı gerçekleştirirken alacağınız randevuların, seyahat edeceğiniz tarihten en az 30 gün öncesi olmalıdır. Bu süre en fazla 90 güne kadar çıkabilmektedir. Başvuru esnasında istenecek olan vize ücretini yatırdığınıza dair dekontu hazır bulundurmanız gerekmektedir. Vize ücretleri her yıl başlangıcında düzenlenmektedir. Bu konuda güncel bilgileri alabilmek için şahsınız adına başvuruyu gerçekleştirecek olan ofislerle iletişime geçebilirsiniz. Başvuru türüne göre değişebilen vize ücretlerinin yatırılmasının ardından, sonuçların vize reddi olarak gelmesi durumunda iadesi söz konusu olmayacaktır.

Vize reddine neden olan sebeplerden bazıları:

l Başvuru formundaki eksiklikler ve hatalı bilgi aktarımı

l Seyahatin hangi amaçla yapılacağının ifade edilmemesi,

l Vize evraklarındaki eksiklikler,

l Maddi gücün kanıtlanmaması,

l En önemli sebeplerinden birisi olan, seyahat bitiminde ülkeye dönüşün ispatlanmaması,

l Seyahat planlarında sorunların saptanması,

l Rezervasyon belgelerinin sistemlerde yer almaması şeklindedir.

Bu gibi sorunları yaşamamak adına, işinizi garantiye alarak büyük oranda olumlu yanıtları almanız için hizmet verecek olan ofislerimizle iletişime geçebilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soruya ilişkin net bilgileri alabilir ve böylelikle problemsiz bir şekilde deneyim kazanabilirsiniz. Almanya vize türleri ve seyahat bilgilerinize ilişkin tüm detaylar için gerekli bilgi donanımını elde etmek istediğinizde çekinmeden bizleri arayabilirsiniz.

Almanya seyahatlerinizi aksatmadan ve tam zamanında gerçekleştirebilmeniz için başvuru aşamalarında en ufak bir hatanın dahi yer almaması gerekmektedir. Tecrübeli, bilgili ve donanımlı ofislerimiz sayesinde bu konudaki endişeleriniz son bulacaktır. Planladığınız tarihte gerçekleştirmek isteyeceğiniz seyahatleriniz için en uygun ve ideal süreçler hemen başlatılacaktır. Böylece Almanya vizesi işlemleriniz için zamanında, zahmetsiz ve pratik bir şekilde adım atılmaktadır. Uzun süre beklemek zorunda kalmamak için gerekli aşamaları bizlerden öğrenebilir ve merak ettiğiniz tüm konularda en ince ayrıntısına kadar detayları elde edebilirsiniz.

Vize Başvuru Merkezi Adresimize bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.